Kedves kollégák!
Ma  a tanszékvezetőkkel egyeztettünk a szakdolgozati témavezetés kérdéséről, és közös döntést hoztunk, melyet az alábbiakban összefoglalok nektek. Kérlek figyelmesen olvassátok el a változásokat, és ha kérdés merül fel, jelezzétek azt a tanszékvezetők felé. 
1. Mivel a szakdolgozati témavezetés órátlan tanegységgé vált - melyen minden erőfeszítésünk ellenére sem tudtunk változtatni - , szükséges a témavezetésben változásokat bevezetnünk. A változás célja: a minőségi oktatás elvének megtartása mellett az oktatók terhelésének csökkentése.
2. Továbbra is szabad döntésetek van hallgatói témavezetések vállalásában.  Különösen támogatott olyan témavezetés vállalása, ahol a hallgató a saját kutatásainkhoz kapcsolódik, mellyel pl. TDK, Kutatócsoport pályázati munka, Mester és Tanítvány pályázat stb. valósul meg. Tehát szabadon hirdethet mindenki témákat, melyre annyi hallgatót fogad, amennyit gondol. Ez az első típusú szakdolgozati témavezetés.
3. A második típusú szakdolgozati témavezetés pedig a következő. Azokban az esetekben, amikor a hallgató saját ötlettel jön, melyből szakdolgozatot szeretne írni fontos elvi és gyakorlati változás történik: ebben az esetben a hallgató önállóan, teljes mértékben önállóan végzi a munkát. A témavezetés konzultációt fog jelenteni, mely maximum 2 azaz kettő konzultációs lehetőséget jelent akár online, akár emailben, akár személyesen. A 2 alkalomban maximalizált konzultációs fogadóórán vagy alkalmon a hallgató felteheti konkrét kérdését akár adat értelmezéssel kapcsolatban, akár szakirodalommal kapcsolatban, akár bármely egyéb kérdésben, de a konzultációk nem fogják azt jelenteni, hogy a hallgatóval együtt kidolgozzuk vagy kitaláljuk a témát és végig vezetjük azon a hallgatót, végig követve a szakdolgozati felkészülést. Ez további változásokat is jelent:
3.1. Szakdolgozat befogadása a Neptunban: amikor témavezetőként a Neptunban arra ráklikkelünk, hogy a szakdolgozat feltölthető, csak azt ellenőrizzük, hogy a szakdolgozat befogadható. Tehát pl. a szükséges fejezetek elkészültek a  megadott terjedelemben, a szükséges szerkezeti felépítés adott. A tartalmat nem ellenőrizzük.
3.2. Előre NEM olvassuk el a szakdolgozatokat, vagyis nem végzünk dupla munkát.
3.3. A leadott szakdolgozat bírálata: a bírálat ebben az esetben valódi bírálat lesz, hiszen akkor fogjuk először és egyetlen egyszer elolvasni a szakdolgozatot. Megtartjuk a már jól bevált belső pontozási értékelő rendszerünket, de szükséges lesz a differenciált, sokkal jobban differenciált pontozás, mely tárgyszerű, átgondolt és objektív bírálatot kell, hogy jelentsen. A bírálat ebben a variációban jelentősen felértékelődik, a súlya jóval nagyobb lesz, mint korábban. 
3.4. A leadott szakdolgozat nem jelenti egyben azt is, hogy a szakdolgozatot érdemjeggyel el is fogadjuk: lehetnek, és nyilvánvalóan lesznek is olyan dolgozatok, melyekre elégtelent adunk, mert nem ütik meg az elvárt mércét. 
4. A hallgatót szükséges előre informálni arról, hogy melyik módon vállaljuk el a szakdolgozati témavezetését:
a. saját kutatásunkhoz kapcsolódik, a mi általunk meghirdetett témában, és ennek megfelelően együtt dolgozunk vele az adott témán a saját  magunk által meghatározott módon 
b. saját témát hoz, ez esetben konzulensek vagyunk, és konzultációt tudunk nyújtani, de teljes önállóságot várunk el tőle; és a bírálatban az önállóan elvégzett munkáját pontozzuk le.
5. Ezek a változások a külsős témavezetőkre is vonatkoznak
6. A Vezetett kutatómunka tanegység 2025 őszétől a tavaszi félévre fog kerülni: az óra keretében lehetséges lesz vezetett szakdolgozati felkészítés. Azon oktatók fognak tudni ilyen órát hirdetni, akik több hallgatót vállalnak témavezetésre az adott félévben.
Összegezve tehát: a szakdolgozatok döntő részénél a hallgatótól az eddigiekhez képest sokkal nagyobb önállóságot fogunk várni, ami meg fogja növelni a szakdolgozat jelentőségét. Ilyen hallgatói létszámnál egyszerűen fenntarthatatlan az, hogy minden hallgatóval szoros témavezetést végezzünk. Ha bárki lelkesedni kezd valamely hallgató által felvetett téma iránt, természetesen szabad döntés az, hogy mégis úgy döntünk, szorosan szeretnénk végig vezetni a témán a hallgatót. Én ezekben az esetekben is azt javaslom - nagyon praktikusan gondolkodva - hogy legyen valami látható haszna saját magunk számára is a befektetett időnek és energiának: pl. szülessen publikáció a témavezetésből. 
 Remélem segítségetekre lesz ez a sorvezető a döntésben, hogy milyen módon és hogyan fogtok témavezetést vállalni.
üdv mindenkinek
Kata


Dr. habil Csigó Katalin
intézetvezető

Pázmány Péter Katolikus Egyetem
Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Pszichológiai Intézet
C 1088 Budapest, Mikszáth Kálmán tér 1.
E csigo.katalin@btk.ppke.hu